Apurahat

Majaoja-säätiön vuoden 2017 apurahat Lapin maakunnan kulttuurille ja saamelaiskulttuurille

Vuoden 2017 apurahat kohdennetaan tukemaan Lapin maakunnan kulttuuria. (Enontekiö, Inari, Kemi, Kemijärvi, Keminmaa, Kittilä, Kolari, Muonio, Pelkosenniemi, Pello, Posio, Ranua, Rovaniemi, Salla, Savukoski, Simo, Sodankylä, Tervola, Tornio, Utsjoki ja Ylitornio)

Apurahaa voivat hakea Lapin maakunnassa asuvat ja työskentelevät henkilöt ja työryhmät sekä muualla Suomessa asuvat saamelaistaustaiset henkilöt ja työryhmät. Apurahaa voi hakea taiteelliseen työskentelyyn kuvataiteen, kirjallisuuden, musiikin, teatteri- ja tanssitaiteen sekä kulttuuri- ja kansanperinteen alalla. Lisäksi apurahaa voi hakea taidetapahtumien järjestämiseen, opintomatkoihin ja kulttuuritapahtumiin osallistumiseen.

Jaettava apuraha on 250.000 euroa. Suurin yksittäinen jaettava apuraha on 10.000 euroa.

Vuoden 2017 apurahansaajat:

Auri Maarit Ahola Inari 5000 Saamelaisten oman tanssin luominen
Niilo Aikio Utsjoki 2000 Kirjan toteutuskuluihin
Miina Alajärvi Rovaniemi 2500 Elokuvatyöpajan ja näytösten järjestämiseen
Jouko Alapartanen Rovaniemi 4000 Mäntän kuvataideviikkojen osallistumiskustannuksiin
Kaija Anttonen Kaamanen 3000 ”Hitta hem” teoksen käännöskuluihin
Titta Court Tornio 5000 Tanssiteoksen ”Paluu” valmistamiseen ja esittämiseen
Hannu Friman Rovaniemi 4000 Kirkkonäytelmä trilogian kiertuekustannuksiin
Heidi Gauriloff Ivalo 3000 Kolttasaamenkielisen nykymusiikkialbumin työstämiskustannuksiin
Antti Haase Tornio 3000 ”Valontuojat” työryhmälle dokumenttielokuvan esitystapahtumien järjestämiskuluihin
Santeri Happonen Rovaniemi 4000 Alakulttuuritapahtumien dokumentointikuluihin
Jaakko Heikkilä Tornio 4000 Heikkilä & Titta Court: vierailuihin Lapin syrjäisillä kylillä sijaitseviin yksityiskoteihin
Marjatta Heikkinen Kemi 2000 Meri- Lapin Oratoriokuoro 25-v konsertin järjestämiskuluihin
Marja Helander Helsinki 3500 Valokuvateosten tuotantokuluihin
Juuli Holma Rovaniemi 4000 Kaamos-kvartetti: Pirttikonsertti-konserttisarjan kuluihin
Niillas Holmberg Utsjoki 5000 runoteoksen tuotantokustannuksiin ja kuvitukseen
Inarinsaamen kielen yhdistys ry Inari 5000 Anarâškielâ servi ry: Inarin saamen kielisten kirjojen tuotantokuluihin
Pessi Jouste Tampere 3000 Vimma-yhtyeen albumin tuotantokustannuksiin
Elina Kakko-Delha Kemi 3000 Mandoliiniorkesteri Remololle laite- ja tarpeistohankintoihin
Petri Kittilä Kemi 4000 Kemin sarjakuvvakeskus ry: Kiinalainen kulttuuri sarjakuvin- tapahtuman kustannuksiin
Kaija Kiuru Aska 3000 ”Suojeltu aapa” projektin kustannuksiin
Joni Koivu Rovaniemi 2000 Sirkus Taika-Aika: toimintakustannuksiin
Elle Kokkonen Inari 2000 Pilkkikisat-tapahtuman dokumetointikuluihin
Tuomas Korkalo Rovaniemi 5000 Meneillään olevien projektien kehittämiskustannuksiin
Mari Korpimäki Sevettijärvi 3000 Kolttakulttuurisäätiö:Kolttasaamelaisten juhlavuoden 2019 seinäkalenterin valmistuskustannuksiin
Päivi Kujala Vuotso 4000 Vuotson kyläyhdistys ry: viikonloppuretken toteuttaminen käsityömarkkinoille Jokkmokkiin Ruotsiin
Annakaisa Kultima Tampere 8000 Sami Game Jam-työryhmä: Pelinkehitystapahtuman ja kiertävän näyttelyn kustannuksiin
Reijo Kumpulainen Enontekiö 2500 Opetuskäyttöön tulevan lasten harmonika hankintakuluihin
Markku Laakso Turku 8500 Työskentely ja näyttelykuluihin
Piritta Laiti Oulu 3000 Oulun Duodji Cáfe: Saamelaiskulttuurin ylläpitokuluihin
Sami Laiti Inari 4000 Saamelaiskäsitöiden kehitystyö- ja toteuttamiskustannuksiin
Lapin Taiteilijaseura Rovaniemi 5000 Näyttelyn vienti Tampereelle
Ibbä Risten Elle Lauhamaa Peltovuoma 2000 Piano- ja lauluharrastuksen kuluihin
Riitta Lehvonen Sodankylä 5000 Elämä ilman internettiä- kirjan kirjoittamiskustannuksiin
Anni-Sofia Löf Enontekiö 3000 Oman dujodi-käsityömerkin hankintakuluihin
Hannu Magga Enontekiö 4000 Kolmen pohjoismaan yhteinen poromerkkikirja
Maarit Magga Palojoensuu 2000 Saamelaisen duodjiestetiikan taiteelliseen produktioon
Tony Mannela Muonio 1000 Iitto ja Iittolaisia kirjan toteutus kustannuksiin
Joonas Martikainen Rovaniemi 5000 Taiteilijayhdistys Hiljaisuus ry: Toiminnan kehittämiseen
Tittamari Marttinen Roveniemi 5000 Lastenromaanitrilogian kirjoittamiskustannuksiin
Pekka Mertaniemi Ivalo 1000 Inarin reserviläiset: Suomi 100 – Inarilaisen juhlakonsertin järjestämiskuluihin
Anna Morottaja Inari 5000 Inarinsaamelaisen livdeperinteen  elvyttämistyöhön
Jouko Moshnikoff Sevettijärvi 1000 Vierailumatkan kustannuksiin petsamoon ja Luujärvelle
Inka Musta Helsinki 10000 City-Sámit ry-ápmi elää Stadissa kulttuuritapahtuman kustannuksiin
Mika Mäki-Petäjä Rovaniemi 3000 Rovaniemeläinen Tanssiteatteri Rimpparemmi & Turkulainen Aurinkobaletti Kymmenen laulua naisesta tanssiteatteriteoksen kuluihin
Matti Naakka Oulu 3000 Ravggon -yhtyeelle musiikin teko- ja kiertuekustannuksiin
Tamara Navgo Ivalo 5000 Anra Naw: Lastenkirjan kustannuksiin
Roosa Nevala Rovaniemi 3000 ”Kokeellisen kulttuurin laboratorio” projektin kuluihin
Tapani Niemi Hirvas 5000 Seppo Öfvverströmin elämänkertakirjan ja mediatapahtuman kustannuksiin
Anna Näkkäläjärvi-Länsman Utsjoki 4000 Katja Gauriloff Sálbma-musiikkivideon tuotantokustannuksiin
Mari Oikarinen / Lastenkultturikeskus Kattila ry Rovaniemi 5000 Hellahuoneen Kolinat- lastenkulttuurikiertueen kustannuksiin
Pasi Pikkupeura Rovaniemi 2000 Monta Lappia ja Rajamailla kirjojen valmistumiskustannuksiin
Ulla Pirttijärvi-Länsman Utsjoki 4000 Vuolgigoahtin- Lähdeskely, Ulla Pirttijärven & Ulda- yhtyeen kolmannen cd-levyn äänitysprojekti.
Rasa Collective Tornio 5000 Toiminnan kehittämiseen
Laura Rekilä Rovaniemi 4000 Rovaniemeläisten naisten historiaa esittelevän sarjakuvateoksen kustannuksiin
Saamelaiskäräjät Kulttruurilautakunta Inari 5000 Pohjoismaisen konferenssin järjestämiskuluihin
Johanna Salo Rovaniemi 7000 Nukketeatteri Likutus: Hissun-Kissun-Kiertueen kustannuksiin
Jukka Tarkiainen Aska 5000 Operaatio Paulaharju- erämaateatteriproduktion dokumentointiin
Laura Torvinen Tornio 2000 Ahdistuksen kaiku sarjakuvateoksen digitalisointiin
Heidi Ukkola Sodankylä 3000 Sodankylän Tanssi ry: Alma Haarmaa & 100 vuotta Suomea
Anna-Maria Vainionpää Konttajärvi 1000 Käsikirjoituksen kustannuksiin
Elle Valkeapää Inari 5000 Työryhmä UVJA: Saamelaiskulttuuria tukevien leikkikalujen ja pelien valmistamiskustannuksiin
Valoa Kamariin ry Rovaniemi 5000 Konserttisarjahankkeen toteutuskustannuksiin
Heini Wesslin Sevettijärvi 3000 Wesslin, Feodorof, Svakko: Ei enään näkymätön – projektin toteutuskustannuksiin
Vilho Vähäsarja Kätkäsuvanto 8000 Väyläfestivaali: Möte-konserttisarjan kustannuksiin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiedustelut: asiamies Ritva Tiainen ritva.tiainen(a)pp4.inet.fi.

MAJAOJA-SIÄTTUS IŠERUUĐAH LAAPI EENNÂMKODE KULTTUURÂN

Majaoja-siäđus almoot uuccâmnáál ive 2017 išeruuđâid.

Ive 2017 išeruuđah čuosâttuvvojeh tuárjuđ Laapi eennâmkode kulttuur. (Iänudâh, Aanaar, Kiemâ, Kiemâjävri, Kiemâeennâm, Kittâl, Kolari, Muonio, Pelkosnjargâ, Pello, Posio, Ranua, Ruávinjargâ, Salla, Suovâkuoškâ, Simo, Suáđigil, Tervola, Tuárnus, Ucjuuhâ já Paje-Tuárnus)

Išeruuđâ pyehtih uuccâđ Laapi eennâmkoddeest ässee já pargee ulmuuh já pargojuávhuh sehe eres kuávlust Suomâst ässee ulmuuh já pargojuávhuh, kiäin lii sämmilâš tuávváš. Išeruuđâ puáhtá uuccâđ taiđâlii porgâmân kovetaiđuu, kirjálâšvuođâ, muusik, teatter- já tanssâtaiđuu sehe kulttuur- já aalmugärbivyevi syergist. Lasseen išeruuđâ puáhtá uuccâđ taaiđâtábáhtusâi orniimân, uáppumaađhij várás já kulttuurtábáhtussáid uásálistmân.

Išeruttâ, mii lii jyehimnáál, lii 250.000 eurod. Stuárráámus ovtâskâs išeruttâ, mii lii jyehimnáál, lii  10.000 eurod.

Auri Maarit Ahola Aanaar 5000 Sämmilij jieijâs taansâ rähtim
Niilo Aikio Ucjuuhâ 2000 Kirje olášuttemkoloid
Miina Alajärvi Ruávinjargâ 2500 Elleekovepargopáájá já čáittusij orniimân
Jouko Alapartanen Ruávinjargâ 4000 Mänttä kovetaaiđâohoi uásálistemkoloid
Kaija Anttonen Kaamâs 3000 ”Hitta hem” tyeje jurgâlemkoloid
Titta Court Tuárnus 5000 Tanssâtyeje ”Paluu” rähtimân já oovdânpyehtimân
Hannu Friman Ruávinjargâ 4000 Kirkkočáitáldâh trilogia jotteemkoloid
Heidi Gauriloff Avveel 3000 Nuorttâlâškielâlii táálášmuusikalbum porgâmkoloid
Antti Haase Tuárnus 3000 ”Valontuojat” pargojuávkun dokumentelleekove oovdânpyehtimtábáhtusâi ornimkoloid
Santeri Happonen Ruávinjargâ 4000 Vyelikulttuurtábáhtusâi dokumentistemkoloid
Jaakko Heikkilä Tuárnus 4000 Heikkilä & Titta Court: Laapi tuárispel siijdâi priivaatpaaihij kolliistâlmáid
Marjatta Heikkinen Kiemâ 2000 Merâ- Laapi Oratoriokuoro 25-i. konsert ornimkoloid
Marja Helander Helsig 3500 čuovâkovetuojij pyevtittemkoloid
Juuli Holma Ruávinjargâ 4000 Kaamos-kvartetti: Pirttikonsertti-konsertrááiđu koloid
Niillas Holmberg Ucjuuhâ 5000 tihtâtyeje pyevtittemkoloid já kuvviimân
Anarâškielâ servi ry Aanaar 5000 Anarâškielâ servi ry: Anarâškielâlij kiirjij pyevtittemkoloid
Pessi Jouste Tampere 3000 Vimma-juávhu album pyevtittemkoloid
Elina Kakko-Delha Kiemâ 3000 Mandoliiniorkesteri Remolon piergâsij já tarbâšij hahâmân
Petri Kittilä Kiemâ 4000 Kemin sarjakuvakeskus ry: Kiinalainen kulttuuri sarjakuvin- tábáhtus koloid
Kaija Kiuru Aska 3000 ”Suojeltu aapa” proojeekt koloid
Joni Koivu Ruávinjargâ 2000 Sirkus Taika-Aika: toimâkoloid
Elle Kokkonen Aanaar 2000 Pilkkikisat-tábáhtus dokumentistemkoloid
Tuomas Korkalo Ruávinjargâ 5000 Joođoost orroo projektij ovdedemkoloid
Mari Korpimäki Čevetjävri 3000 Nuorttâlâškulttuursiäđus: Nuorttâlij juhleive 2019 seinikalender rähtimkoloid
Päivi Kujala Vuáčču 4000 Vuotson kyläyhdistys ry: oholoppâmääđhi olášuttem kietâtyejimarkkânáid Juhâmookán Ruotâbel
Annakaisa Kultima Tampere 8000 Sami Game Jam-pargojuávkku: Speelâovdedemtábáhtus já jottee čáitálduv koloid
Reijo Kumpulainen Iänudâh 2500 Máttááttâskiävtun puáttee paarnij haidar haahâmkoloid
Markku Laakso Turku 8500 Porgâm já čáitáldâhkoloid
Piritta Laiti Oulu 3000 Oulun Duodji Cáfe: Sämikulttuur paijeentoollâmkoloid
Sami Laiti Aanaar 4000 Sämituojij ovdedempargo- já olášuttemkoloid
Lapin Taiteilijaseura Ruávinjargâ 5000 Čáitálduv tuálvum Tamperen
Ibbä Risten Elle Lauhamaa Piälduvyemi 2000 Piano- já lávlumpuđâldâs koloid
Riitta Lehvonen Suáđigil 5000 Elämä ilman internettiä- kirje čäällimkoloid
Anni-Sofia Löf Iänudâh 3000 Jieijâs duodji-meerhâ haahâmkoloid
Hannu Magga Iänudâh 4000 Kuulmâ tave-eennâm ohtsâš puásuimerkkâkirje
Maarit Magga Palojoensuu 2000 Sämmilii tyejiestetiik taaiđâlii produktion
Tony Mannela Muonio 1000 Iitto ja Iittolaisia kirje olášuttemkoloid
Joonas Martikainen Ruávinjargâ 5000 Taaiđârservi Hiljaisuus ry: Tooimâ oovdedmân
Tittamari Marttinen Ruávinjargâ 5000 Párnáiroomaantrilogia  čäällimkoloid
Pekka Mertaniemi Avveel 1000 Aanaar reservliih: Suomi 100 – Aanaarlii juhlekonsert ornimkoloid
Anna Morottaja Aanaar 5000 Anarâš livđeärbivyevi iäláskittempaargon
Jouko Moshnikoff Čevetjävri 1000 Kollimmääđhi koloid Piäcámân já Luujáávrán
Inka Musta Helsig 10000 City-Sámit ry-Sápmi elää Stadissa kulttuurtábáhtus koloid
Mika Mäki-Petäjä Ruávinjargâ 3000 Ruávinjargâlii Tanssiteatteri Rimpparemmi & Turkulii AurinkobalettiKymmenen laulua naisesta tanssâteattertyeje koloid
Matti Naakka Oulu 3000 Ravggon -juávkun muusik rähtim- já jotteemkoloid
Tamara Navgo Avveel 5000 Anra Naw: Párnáikirje koloid
Roosa Nevala Ruávinjargâ 3000 ”Kokeellisen kulttuurin laboratorio” proojeekt koloid
Tapani Niemi Hirvas 5000 Seppo Öfvverström eellimkerdikirje já  mediatábáhtus koloid
Anna Näkkäläjärvi-Länsman Ucjuuhâ 4000 Katja Gauriloff Sálbma-muusikvideo pyevtittemkoloid
Mari Oikarinen / Lastenkultturikeskus Kattila ry Ruávinjargâ 5000 Hellahuoneen Kolinat- párnáikulttuur jotteemkoloid
Pasi Pikkupeura Ruávinjargâ 2000 Monta Lappia já Rajamailla kiirjij  valmâštumkoloid
Ulla Pirttijärvi-Länsman Ucjuuhâ 4000 Vuolgigoahtin- Lähdeskely, Ulla Pirttijärven & Ulda- juávhu kuálmád cd-skiäru paddimproojeekt.
Rasa Collective Tuárnus 5000 Tooimâ oovdedmân
Laura Rekilä Ruávinjargâ 4000 Ruávinjargâlij nisonij historjá oovdânpyehtee ráiđukovetyeje koloid
Sämitigge Kulttuurlävdikodde Aanaar 5000 Tave-eennâmlii konferens ornimkoloid
Johanna Salo Ruávinjargâ 7000 Nukketeatter Likutus: Hissun-Kissun-Kiertue koloid
Jukka Tarkiainen Aska 5000 Operaatio Paulaharju- meccikuávluteatterproduktio dokumentistmân
Laura Torvinen Tuárnus 2000 Ahdistuksen kaiku ráiđukovetyeje digitalisistmân
Heidi Ukkola Suáđigil 3000 Sodankylän Tanssi ry: Alma Haarmaa & 100 vuotta Suomea
Anna-Maria Vainionpää Konttajärvi 1000 Kietâčalluu koloid
Elle Valkeapää Aanaar 5000 Pargojuávkku UVJA: Sämikulttuur tuárjoo sierâi já speelâi rähtimkoloid
Valoa Kamariin ry Ruávinjargâ 5000 Konsertráiđuhaavâ olášuttemkoloid
Heini Wesslin Čevetjävri 3000 Wesslin, Feodorof, Svakko: Ei enään näkymätön – proojeekt olášuttemkoloid
Vilho Vähäsarja Kätkäsuvanto 8000 Väyläfestivaali: Möte-konsertrááiđu koloid

 

Tiäđustâlmeh: äššialmai Ritva Tiainen ritva.tiainen(a)pp4.inet.fi.

MAJAOJA-VUOĐĐUDUSA VEAHKKERUĐAT LAPPI EANANGOTTI KULTUVRAI

Majaoja-vuođđudus almmuha ohcanláhkai jagi 2017 veahkkeruđaid.

Jagi 2017 veahkkeruđat čuozihuvvojit doarjut Lappi eanangotti kultuvrra. (Eanodat, Anár, Giepma, Giemajávri, Keminmaa, Gihttel, Kolari, Muonio, Pelkosenniemi, Pello, Posio, Ranua, Roavvenjárga, Salla, Suovvaguoika, Simo, Soađegilli, Tervola, Duortnus, Ohcejohka ja Ylitornio)

Veahkkeruđa sáhttet ohcat Lappi eanangottis ássi ja bargi olbmot ja bargojoavkkut ja maiddái eará guovlluin Suomas ássi sámeduogáš olbmot ja bargojoavkkut. Veahkkeruđa sáhttá ohcat dáiddalaš bargamii govvadáidaga, girjjálašvuođa, musihka, teáhter- ja dánsundáidaga ja maiddái kultur- ja álbmotárbbi suorggis. Lassin veahkkeruđa sáhttá ohcat dáiddadáhpáhusaid ordnemii, oahppomátkkiide ja kulturdáhpáhusaide oassálastimii.

Veahkkeruhta lea juohkinláhkai 250.000 euro. Stuorámus ovttaskas veahkkeruhta, mii juhkko, lea 10.000 euro.

Jagi 2017 veahkkeruđaid oažžut:

Auri Maarit Ahola Anár 5000 Sámiid iežaset dánssa ráhkadeapmi
Niilo Aikio Ohcejohka 2000 Girjji dahkangoluide
Miina Alajärvi Roavvenjárga 2500 Filbmabargobáji ja čájáhusaid lágideapmái
Jouko Alapartanen Roavvenjárga 4000 Mänttä govvadáiddavahkuid oassálastingoluide
Kaija Anttonen Gámas 3000 ”Hitta hem” dahkosa jorgalangoluide
Titta Court Duortnus 5000 Dánsunčájáhusa ”Paluu” ráhkadeapmái ja čájeheapmái
Hannu Friman Roavvenjárga 4000 Kirkočájálmas trilogiija turneagoluide
Heidi Gauriloff Avvil 3000 Nuortalašgielat dálámusihkkaalbuma gárvengoluide
Antti Haase Duortnus 3000 ”Valontuojat” bargojovkui dokumeantafilmma čájehandáhpáhusaid ordnengoluide
Santeri Happonen Roavvenjárga 4000 Vuollekultuvradáhpáhusaid dokumenterengoluide
Jaakko Heikkilä Duortnus

 

4000 Heikkilä & Titta Court: galledemiide priváhtaruovttuide, mat leat Lappi boaittobeale giliin
Marjatta Heikkinen Giepma 2000 Meri- Lappi Oratoriokoarra 25-j konseartta ordnengoluide
Marja Helander Helsset 3500 Čuovgagovvadahkosiid buvttadangoluide
Juuli Holma Roavvenjárga 4000 Kaamos-kvarteahtta: Pirttikonsearta-konseartaráiddu goluide
Niillas Holmberg Ohcejohka 5000 Diktadahkosa buvttadangoluide ja govaid ráhkadeapmái
Anárašgiela searvi rs Anár 5000 Anarâškielâ servi rs: Anárašgielat girjjiid buvttadangoluide
Pessi Jouste Tampere 3000 Vimma-joavkku albuma buvttadangoluide
Elina Kakko-Delha Giepma 3000 Mandoliidnaorkeasttar Remoloi rusttet- ja dárbašiidskáhppomiidda
Petri Kittilä Giepma 4000 Giema ráidogovvaguovddáš rs: Kiinnálaš kultuvra ráidogovvan- dáhpáhusa goluide
Kaija Kiuru Aska 3000 ”Suojeltu aapa” prošeavtta goluide
Joni Koivu Roavvenjárga 2000 Sirkus Taika-Aika: doaibmangoluide
Elle Kokkonen Anár 2000 Pilkkikisat-dáhpáhusa dokumenterengoluide
Tuomas Korkalo Roavvenjárga 5000 Dálá prošeavttaid ovddidangoluide
Mari Korpimäki Čeavetjávri 3000 Nuortalaškultuvravuođđudus: Nuortalaččaid ávvujagi 2019 seaidnekaleandara ráhkadangoluide
Päivi Kujala Vuohčču 4000 Vuohču gilisearvi rs: vahkuloahppamátkki dahkan duodjemárkaniidda Johkamohkkái Ruŧŧii
Annakaisa Kultima Tampere 8000 Sami Game Jam-bargojoavku: Spealloovddidandáhpáhusa ja johtti čájáhusa goluide
Reijo Kumpulainen Eanodat 2500 Oahpahusgeavahussii boahtti mánáid harmonihka skáhppongoluide
Markku Laakso Turku 8500 Bargan- ja čájáhusgoluide
Piritta Laiti Oulu 3000 Oulu Duodji Cáfe: Sámekultuvrra doalahangoluide
Sami Laiti Anár 4000 Sámedujiid ovddidan- ja ráhkadangoluide
Lapin Taiteilijaseura Roavvenjárga 5000 Čájáhusa doalvun Tamperei
Ibbá Risten Elle Lauhamaa Bealdovuopmi 2000 Piáno- ja lávlunáiggeáji goluide
Riitta Lehvonen Soađegilli 5000 Eallin almmá interneahta haga- girjji čállingoluide
Anni-Sofia Löf Eanodat 3000 Iežas duodji-duodjemearkka skáhppongoluide
Hannu Magga Eanodat 4000 Golmma davviriikka oktasaš boazomearkagirji
Maarit Magga Bálojohnjálbmi 2000 Sámi duodjeestetihka dáiddalaš produktioi
Tony Mannela Muonio 1000 Iitto ja Iittolaisia-girjji dahkangoluide
Joonas Martikainen Roavvenjárga 5000 Dáiddasearvi Hiljaisuus ry: Doaimma ovddideapmái
Tittamari Marttinen Roavvenjárga 5000 Mánáidrománatrilogiija čállingoluide
Pekka Mertaniemi Avvil 1000 Anára reservilaččat: Suomi 100 – Anárlaš ávvukonseartta ordnengoluide
Anna Morottaja Anár 5000 Anáraš livdetradišuvnna  ealáskahttinbargui
Jouko Moshnikoff Čeavetjávri 1000 Galledanmátkki goluide Beahcámii ja Lujávrái
Inka Musta Helsset 10000 City-Sámit rs-Sápmi eallá Stadis kulturdáhpáhusa goluide
Mika Mäki-Petäjä Roavvenjárga 3000 Roavvenjárgalaš Dánsunteáhter Rimpparemmi & Turkulaš Aurinkobaletti Logi lávlaga nissonis dánsunteáhterdahkosa goluide
Matti Naakka Oulu 3000 Ravggon -jovkui musihka ráhkadan- ja turneagoluide
Tamara Navgo Avvil 5000 Anra Naw: Mánáidgirjji goluide
Roosa Nevala Roavvenjárga 3000 ”Kokeellisen kulttuurin laboratorio” prošeavtta goluide
Tapani Niemi Hirvas 5000 Seppo Öfvverström eallingeardegirjji ja mediadáhpáhusa goluide
Anna Näkkäläjärvi-Länsman Ohcejohka 4000 Katja Gauriloff Sálbma-musihkkavideo buvttadangoluide
Mari Oikarinen / Lastenkultturikeskus Kattila ry Roavvenjárga 5000 Hellahuoneen Kolinat- mánáidkulturturnea goluide
Pasi Pikkupeura Roavvenjárga 2000 Monta Lappia ja Rajamailla girjjiid ráhkadangoluide
Ulla Pirttijärvi-Länsman Ohcejohka 4000 Vuolgigoahtin- Lähdeskely, Ulla Pirttijärven & Ulda- joavkku goalmmát cd-skearru báddenprošeakta.
Rasa Collective Duortnus 5000 Doaimma ovddideapmái
Laura Rekilä Roavvenjárga 4000 Roavvenjárgalaš nissoniid historjjá ovdanbukti ráidogovvadahkosa goluide
Sámediggi Kulturlávdegoddi Anár 5000 Davviriikkalaš konfereanssa ordnengoluide
Johanna Salo Roavvenjárga 7000 Dohkkáteáhter Likutus: Hissun-Kissun-turnea goluide
Jukka Tarkiainen Aska 5000 Operaatio Paulaharju- meahcceteáhterproduktio dokumenteremii
Laura Torvinen Duortnus 2000 Ahdistuksen kaiku – ráidogovvadahkosa digitaliseremii
Heidi Ukkola Soađegilli 3000 Soađegili Dánsa rs: Alma Haarmaa & 100 jagi Suopma
Anna-Maria Vainionpää Konttajärvi 1000 Giehtačállosa goluide
Elle Valkeapää Anár 5000 Bargojoavku UVJA: Sámekultuvrra doarju duhkorasaid ja spealuid ráhkadangoluide
Valoa Kamariin ry Roavvenjárga 5000 Konseartaráidoprošeavtta ollašuhttingoluide
Heini Wesslin Čeavetjávri 3000 Wesslin, Feodorof, Svakko: Ei enään näkymätön – prošeavtta ollašuhttingoluide
Vilho Vähäsarja Kätkäsuvanto 8000 Fávlefestivála: Möte-konseartaráiddu goluide

 

Dihtoštallamat: áššeolmmoš Ritva Tiainen ritva.tiainen(a)pp4.inet.fi.

MAJAOJA-FOOND VEÄʹǨǨTIEʹǦǦ LAPPI MÄDDKÅÅʹDD KULTTUUʹRE

Majaoja-fondd iʹlmmat ooccâmnalla eeʹjj 2017 veäʹǩǩtieʹǧǧid.

Eeʹjj 2017 veäʹǩǩtieʹǧǧ lij Lappi mäddkååʹdd kulttuur tuärjjeem diõtt. (Enontekiö, Aanar, Ǩeeʹmm, Ǩeeʹmmjäuʹrr, Ǩeeʹmmjânnam, Kihttel, Kolari, Muonio, Pelkosenniemi, Pello, Posio, Ranua, Ruäʹvnjargg, Salla, Savukoski, Simo, Suäʹđjel, Tervola, Tornio, Uccjokk da Ylitornio)

Veäʹǩǩtieʹǧǧ vuäiʹtte ooccâd Lappi mäddkååʹddest jeälsteei da tuejjeei oummu da tuâjj-joouk di jeeʹresåʹrnn Lääʹddjânnmest jeälsteei oummu da tuâjj-joouk, koin lij sääʹmtuâǥǥaž. Veäʹǩǩtieʹǧǧ vuäitt ooccâd čeäppõstuõjju karttčeäppõõzz, ǩeerjlažvuõđ, musiikk, teaʹtter- da tanssčeäppõõzz di kulttuur- da meerääʹrb sueʹrjest. Lââʹssen veäʹǩǩtieʹǧǧ vuäitt ooccâd čeäppõs-šõddmõõžži riâššma, mättmaaʹtǩi vääras da kulttuuršõddmõõžžid vuässõõttma.

Jueʹǩǩemnalla lij 250.000 eeuʹr veäʹǩǩteäʹǧǧ. Šuurmõs õhttân juõkkum veäʹǩǩteäʹǧǧ lij 10.000 euʹrred.

Eeʹjj 2017 veäʹǩǩtieʹǧǧ vuäǯǯai:

 

Auri Maarit Ahola Aanar 5000 Säʹmmlai jiijjâz taaʹns raajjmõš
Niilo Aikio Uccjokk 2000 Ǩeeʹrj čõõđtemkuulid
Miina Alajärvi Ruäʹvnjargg 2500 Jieʹllikaart-tuejjpaaj da čuäʹjtõõzzi riâššmõʹšše
Jouko Alapartanen Ruäʹvnjargg 4000 Mänttä karttčeäppõsneäʹttli vuässõõttâmkuulid
Kaija Anttonen Kaamâs 3000 ”Hitta hem” tuejjõõzz jåårǥlâʹttemkuulid
Titta Court Tornio 5000 Taʹnsstuejjõõzz ”Paluu” valmštem- da čuäʹjtem diõtt
Hannu Friman Ruäʹvnjargg 4000 Ceerkavčuäjteʹlm trilogia jeeʹresåʹrnn jååʹttemkuulid
Heidi Gauriloff Âʹvvel 3000 Nuõrttsäʹmǩiõllsaž ânnʼjõžääiʹjmusikkaʹlbuum raajjâmkuulid
Antti Haase Tornio 3000 ”Valontuojat” ärttla dokumeʹnttjieʹllikaart čuäʹjtõs-šõddmõõžži riâššâmkuulid
Santeri Happonen Ruäʹvnjargg 4000 Vueʹllkulttuuršõddmõõžži dokumentâʹsttemkuulid
Jaakko Heikkilä Tornio

 

4000 Heikkilä & Titta Court: kuâssa Lappi čårrsiidin sâjjõõʹtti privattdoomid
Marjatta Heikkinen Ǩeeʹmm 2000 Meri- Lappi Oratoriojoukk 25-v konseeʹrt riâššâmkuulid
Marja Helander Heʹlssen 3500 sniimmõktuejjõõzzi puuʹtʼtõskuulid
Juuli Holma Ruäʹvnjargg 4000 Skamm-kvarteʹtt: Pirttikonseeʹrt-konseʹrtträäid kuulid
Niillas Holmberg Uccjokk 5000 tivtt-tuejjõõzz puuʹtʼtõskuulid da kaartʼtõʹsse
Inarinsaamen kielen yhdistys ry Aanar 5000 Anarâškielâ servi rõ: Aanar sääʹmǩiõllsai ǩiiʹrji puuʹtʼtõskuulid
Pessi Jouste Tampere 3000 Vimma-joouk aʹlbuum puuʹtʼtõskuulid
Elina Kakko-Delha Ǩeeʹmm 3000 Mandoliiniorkester Remolooʹje aparatt- da taarbâšhaʹŋǩǩummšid
Petri Kittilä Ǩeeʹmm 4000 Ǩeeʹmm räiddkarttkõõskõs rõ: Ǩiinalaž kulttuur räiddkaartin- šõddmõõžž kuulid
Kaija Kiuru Aska 3000 ”Suojeltu aapa” projeekt kuulid
Joni Koivu Ruäʹvnjargg 2000 Sirkus Taika-Aika: tuejjeemkuulid
Elle Kokkonen Aanar 2000 Kaʹlddjestvuäggamǩeâšt-šõddmõõžž dokumentâʹsttemkuulid
Tuomas Korkalo Ruäʹvnjargg 5000 Juʹn tuejvueʹlnn åårrai projeekti ooudâsviikkâmkuulid
Mari Korpimäki Čeʹvetjäuʹrr 3000 Nuõrttsääʹmkulttuurfondd:Nuõrttsäʹmmlai eeʹǩǩprääʹzniǩ 2019 seiʹnnkaʹlendar valmštemkuulid
Päivi Kujala Vuõccu 4000 Vuõccu sijddõhttõs rõ: neäʹttel-looppreeis tuejjummuš ǩiõtt-tuâjjmarkknid Jokkmoʹǩǩe Ruõʹcce
Annakaisa Kultima Tampere 8000 Sami Game Jam-äʹrttel: Siõrooudâsviikkâmšõddmõõžž da jeeʹresåʹrnn jooʹtti čuäʹjtõõzz kuulid
Reijo Kumpulainen Jeänõk 2500 Mättʼtemâânnmõʹšše puõʹtti päärnai harmonikka haʹŋǩǩeemkuulid
Markku Laakso Turku 8500 Tuâjj- da čuäʹjtõskuulid
Piritta Laiti Oulu 3000 Oulu Duodji Cáfe: Sääʹmkulttuur tuõʹllʼjemkuulid
Sami Laiti Aanar 4000 Sääʹmǩiõtt-tuâji ooudâsviikkâmtuâjj- da raajjâmkuulid
Lapin Taiteilijaseura Ruäʹvnjargg 5000 Čuäʹjtõõzz viikkmõš Tampere-gåårda
Ibbä Risten Elle Lauhamaa Peltovuoma 2000 Piano- da laaulstaarjõõzz kuulid
Riitta Lehvonen Suäʹđjel 5000 Elämä ilman internettiä (Jieʹllem interneeʹttaa)- ǩeeʹrj ǩeeʹrjtemkuulid
Anni-Sofia Löf Jeänõk 3000 Jiijjâs dujodi-ǩiõtt-tuâjj haʹŋǩǩeemkuulid
Hannu Magga Jeänõk 4000 Koolm Tâʹvvjânnam õhttsaž puäʒʒmeârkk-ǩeʹrjj
Maarit Magga Palojoensuu 2000 Sääʹm duodjiestetiikk čeäpplõs produktiooʹje
Tony Mannela Muonio 1000 Iett da Iettneeʹǩǩ-ǩeeʹrj raajjâm kuulid
Joonas Martikainen Ruäʹvnjargg 5000 Čeäppneǩõhttõs Hiljaisuus rõ: Tuåimmjummuš ooudâsviikkmõʹšše
Tittamari Marttinen Ruäʹvnjargg 5000 Päärnairomaantrilogia ǩeeʹrjtemkuulid
Pekka Mertaniemi Âʹvvel 1000 Aanar reseʹrvvneeʹǩǩ: Lääddjânnam 100 – Aanrõš-sääʹm juhllkonseeʹrt riâššâmkuulid
Anna Morottaja Aanar 5000 Aanrõš-sääʹm livdeäʹrbbvuõđ jeällʼtemtuõjju
Jouko Moshnikoff Čeʹvetjäuʹrr 1000 Kueʹssreeis kuulid Peäccma da Luujäurra
Inka Musta Heʹlssen 10000 City-Sámit ry-ápmi elää Stadissa (jieʹlled Stadist) kulttuuršõddmõõžž kuulid
Mika Mäki-Petäjä Ruäʹvnjargg 3000 Ruäʹvnjaarǥlaž Taʹnssteaʹtter Rimpparemmi & Turkulaž Peiʹvvbalett Lååi laulli neezznest taʹnssteaʹttertuejjõõzz kuulid
Matti Naakka Oulu 3000 Ravggon –jouʹǩǩe musiikk tuejjummuš- da jeeʹresåʹrnn jååʹttemkuulid
Tamara Navgo Âʹvvel 5000 Anra Naw: Päärnaiǩeeʹrj kuulid
Roosa Nevala Ruäʹvnjargg 3000 ”Kokeellisen kulttuurin laboratorio” projeekt kuulid
Tapani Niemi Hirvas (Sââʹrves) 5000 Seppo Öfvverströmin jieʹllem-mainnâzǩeeʹrj da mediašõddmõõžž kuulid
Anna Näkkäläjärvi-Länsman Uccjokk 4000 Katja Gauriloff Sálbma-musikkvideo puuʹtʼtõskuulid
Mari Oikarinen / Lastenkultturikeskus Kattila ry Ruäʹvnjargg 5000 Hellahuoneen Kolinat- päärnaikulttuur jeeʹresåʹrnn jååʹttemkuulid
Pasi Pikkupeura Ruäʹvnjargg 2000 Monta Lappia da Rajamailla ǩiiʹrji valmštemkuulid
Ulla Pirttijärvi-Länsman Uccjokk 4000 Vuolgigoahtin- Lähdeskely, Ulla Pirttijärven & Ulda- joouk kuälmad cd-bliin leântteemprojekt.
Rasa Collective Tornio 5000 Tuåimmjummuš ooudâsviikkmõʹšše
Laura Rekilä Ruäʹvnjargg 4000 Ruäʹvnjaarǥniiʹǩǩi neezzni histoor čuäʹjteei räiddkartt-tuejjõõzz kuulid
Saamelaiskäräjät Kulttruurilautakunta Aanar 5000 Tâʹvvjânnamlaž konfereeʹns riâššâmkuulid
Johanna Salo Ruäʹvnjargg 7000 Kuuhlažteaʹtter Likutus: Hissun-Kissun-Jeeʹresåʹrnn jååʹttemkuulid
Jukka Tarkiainen Aska 5000 Operaatio Paulaharju- poostjânnamteaʹtterproduktio dokumentâsttmõʹšše
Laura Torvinen Tornio 2000 Ahdistuksen kaiku (Tååʹsǩ šäigg) räiddkartt-tuejjõõzz digitalisâsttmõʹšše
Heidi Ukkola Suäʹđjel 3000 Suäʹđjel Taʹnss rõ: Alma Haarmaa & 100 eeʹǩǩed Lääddjânnam
Anna-Maria Vainionpää Konttajäuʹrr 1000 Ǩiõttǩeeʹrjtõõzz kuulid
Elle Valkeapää Aanar 5000 Äʹrttel UVJA: Sääʹmkulttuur tuärjjeei siõrrâmkaauʹni da siõri valmštemkuulid
Valoa Kamariin ry Ruäʹvnjargg 5000 Konseʹrtträiddhaʹŋǩǩõõzz čõõđtemkuulid
Heini Wesslin Čeʹvetjäuʹrr 3000 Wesslin, Feodorof, Svakko: Ei enään näkymätön (Iʹlla teänab kuestʼteʹm) – projeekt raajjâmkuulid
Vilho Vähäsarja Kätkäsuvanto 8000 Väyläfeʹsttvaal: Möte-konseʹrtträäid kuulid

 

Teâđstõõllmõõžž: äʹššooumaž Ritva Tiainen ritva.tiainen(a)pp4.inet.fi.

Majaoja-säätiön apurahat vuonna 2016 valokuvataiteelle

Vuonna 2016 apurahat kohdennettiin valokuvataiteeseen. Apurahojen hakijoina olivat Pirkanmaan alueella asuvat, työskentelevät tai opiskelevat valokuvauksen ammattilaiset ja harrastajat. Apurahoja voi hakea taiteelliseen työskentelyyn, näyttelyiden kustannuksiin, työvälineiden hankintaan, opintomatkoihin sekä jatko- ja täydennyskoulutukseen.

Jaettavien apurahojen yhteissumma oli 70.000 euroa. Apurahansaajien joukosta valitaan muutamia taiteilijoita, joiden teoksista järjestetään näyttely valokuvagalleria Nykyajassa joulukuussa 2017. Näyttelyn teemana on Suomi 100 vuotta – Pirkanmaa ennen ja nyt.

Vuoden 2016 apurahan saajat:

Marja Pirilä 8.000€
Petri Nuutinen 8.000€
Juha Suonpää 8.000€
Merja Tanhua 5.000€
Helinä Hukkataival 5.000€
Tuomas Koskialho 5.000€
Susanna Myllylä 5.000€
Jyrki Pitkänen 5.000€
Jyrki Nisonen 4.000€
Niina Rautiainen 4.000€
Pauliina Leikas 2.000€
Jari Arffman 2.000€
Eijaa Heikkinen 2.000€
Laura Talvitie 1.500€
Maikki Kantola 1.500€
Nikke Sillanpää 1.000€
Sylvester Kivelä 1.000€
Jussi-Pekka Arkkola 1.000€
Riitta Järvelä 1.000€